Оберіть мову
Выберите язык
|

Cal + Mg

У той час, як багато рослинницьких ресурсів частіше приділяють увагу таким важливим елементам живлення рослин, як NPK - азоту, фоссфору і калію - хотілося б окремо поговорити про такі ж значущі для розвитку та формування рослин елементи. Мова піде про кальцій та магній.

Чи не проти, якщо почнемо з магнію? Супер!
Магній часто називають мінералом життя, оскільки він є центральним атомом у молекулі хлорофілу та акумулює сонячну енергію в процесі фотосинтезу. Хлорофіл поглинає сонячну енергію і перетворює вуглекислий газ і воду у складні органічні речовини, зокрема крохмаль чи цукор.
Магній є важливою складовою рибосом, адже завдяки йому (разом із АТФ) амінокислоти зв'язуються з тРНК у процесі біосинтезу білка. Іони Mg2+ забезпечують підтримку структури білкових молекул, «зшиваючи» молекули білка в клубочки.

Зараз для багатьох виглядатиме як абракадабра, але - магній каталізує синтез АТФ з нуклеозиддифосфатів, приводить у дію системи перетворення щавлевої кислоти на мурашину та вуглекислий газ, а яблучну - на лимонну.

Додамо, що багатофункціональний магній елемент. Його участь у розвитку рослини дещо схоже на кальцій, проте він має й власні завдання. Магній також бере участь у побудові пектинових компонентів стінки клітин і за нестачі магнію під загрозою виявляються будь-які процеси синтезу білка.

Після проведення листового підживлення магнієм коренева система рослини виділяє збільшену кількість цитратів, що дозволяє ефективніше протистояти шкідливому впливу іонів алюмінію.

Магній - це активатор великої кількості ферментів. Наприклад, фермент, що стимулює участь СО2 у процесі фотосинтезу! Магній потрібен і для роботи ферментів молочнокислого та спиртового бродіння. Він покращує синтез ефірних олій, каучуку, вітамінів С та А. При підвищенні кількості магнію в рослинах зростає вміст органічних та неорганічних форм фосфорних сполук.
Правильно ви помітили про ефірні олії, саме вони важливі в кінцевому продукті, особливо для лікарських трав.


Дефіцит магнію викликає пригнічення та гальмування процесів синтезу азотовмісних сполук, зокрема хлорофілу. Неповне забезпечення потреб рослинного організму магнієм сприяє зменшенню рівня фосфору в рослинах, навіть за наявності фосфатів у поживному субстраті в оптимальних кількостях, адже фосфор переважно рухається рослиною в органічній формі. Тому дефіцит магнію гальмуватиме утворення фосфорорганічних сполук, а, отже, і розподіл фосфору в рослинах в цілому. Тобто тоді можна забути про щільні суцвіття та ароматний урожай.
При нестачі магнію помітно страждають коріння, пригнічується їхнє зростання, що, у свою чергу, призводить до зменшення засвоєння поживних речовин із ґрунтового розчину. Особливо актуально це під час посухи. Коренева система страждає через те, що нестача магнію провокує його рух із листя в репродуктивні органи.

Ознаки дефіциту магнію в першу чергу проявляються на старому листі і тільки потім переходять на молоде листя та рослинні органи. Між жилками листя виникає хлороз, і хоча зелений колір не змінюється, його фарбування дещо нагадує ялинку. При гострому дефіциті цього елемента спостерігають мармуровість, скручування та пожовтіння листя. Тканини між жилками також змінюють колір, стаючи жовтими, помаранчевими, червоними або навіть фіолетовими. Далі листя починає з країв відмирати. Саме листя скручується і поступово опадає. Тривала та висока освітленість посилює ознаки нестачі магнію. Це пояснюється явищем утворення вільних радикалів з електронів, які не задіяні в процесі фотосинтезу (такі утворюються саме через брак магнію). Вони здатні руйнувати тканини клітини, причому масштаби ураження впливу світла збільшуються з інтенсивністю сонячного випромінювання.

Як уже зазначалося вище, повна забезпеченість магнієм стимулює збільшення продуктивності та накопичення цінних цукрів та інших вуглеводів у рослинах, підвищує їх стійкість до заморозків. Варто звернути увагу на те, що надлишок калію має здатність придушувати засвоєння магнію. Тому більшість добавок для гідропоніки та ґрунту внесення простого калійного добрива слід поєднувати з водорозчинним магнієвим добривом. Такий метод дозволяє обом елементам живлення розчинятися рівномірно, і їх концентрація в ґрунті підвищується. При внесенні лише калію порушується баланс елементів (якого слід дотримуватись у нормі 3:1).

Ну як після цього пройти повз препарати з магнієм? Все просто - вибирати з широкого асортименту та використовувати на благо.

Кальцій також супер герой серед елементів. Ви знали, що кальцій відповідає за нормальне проходження біохімічних процесів у рослині, активує використання запасних білків насіння під час їх проростання, впливає на процеси фотосинтезу, покращує обмін речовин, виступає в ролі речовини – будівельника, яке здатне склеювати між собою стінки деяких клітин, забезпечує активність ферментів. Він також відіграє важливу роль у транспорті вуглеводів, викликає та контролює фізико-хімічні властивості протоплазми. Хто така протоплазма? А пам'ятаєте ми на уроках біології малювали клітини, отож протоплазма - це основна речовина клітини тваринного та рослинного організму. А ви пам'ятаєте своїх вчителів з біології?) Чи знали б ви скільки корисних знань для гровінгу можна було отримати від них, якби тоді гормони дозволяли зосередитися на навчанні))

Кальцій має дуже позитивний вплив на розвиток кореневої системи рослин. Без кальцію руйнуються клітини у зоні зростання коренів, оскільки пептиди і ліпоїди, які просочують клітинні стінки, з кальцієм утворюють малорозчинні сполуки.

Кальцій потрібен рослинам протягом усього періоду росту, проте особливо – у фазах цвітіння та плодоношення. Якщо в ґрунтовому розчині є нітратний азот, то проникнення кальцію в рослини посилюється, а за наявності аміачного азоту (внаслідок антагонізму між катіонами Са та NH) – знижується. Перешкоджають надходженню кальцію також іони водню та інші катіони при їх високій концентрації у ґрунтовому розчині.

Потрапивши в рослину через лист, іони кальцію транспортуються в тканини листа і відразу ж переміщуються до країв. У процесах обміну речовин кальцій виконує різноманітні функції: бере участь у побудові стінок клітин, гормональних реакціях, стабілізації мембран. У рослині кальцій знаходиться у вигляді фосфатів, сульфатів, карбонатів, а також у формі солей пектинової та щавлевої кислот. Найбільше кальцію міститься у клітинах, які старіють.

Дуже цікаве питання взаємодії кальцію та магнію між собою. Кальцій покращує засвоєння рослинним організмом магнію, втім перешкоджає його надлишку. Оптимальна пропорція кальцію і магнію, зрозуміло, різна для різних культур і може змінюватись у досить широких межах. Внесення азотних добрив у нітратній формі покращує надходження магнію в рослину.

Дякую, що дочитали цю корисну статтю. Команда Hydroponics.in.ua бажає вам потужних, смачних та ароматних урожаїв. Для цього ми із зручністю порадимо вам ефективні добавки для гідропоніки та землі на основі важливих та незамінних для досягнення максимального результату елементів.